Kvadratna enačba

Kvadratna enačba

Avtor: E-um (vsebinsko), Skupina NAUK (tehnično)

Učni cilji: Znamo že poiskati ničle preprostih kvadratnih funkcij, sedaj pa si bomo ogledali še postopek, s katerim bomo poiskali ničle tudi vseh drugih kvadratnih funkcij.

Uvod

Pri iskanju ničel kvadratne funkcije smo že reševali preproste kvadratne enačbe, katerih rešitve smo dobili z Vietovim pravilom za razcep tričlenika. Srečali pa smo se tudi že s primeri, ko tričlenika nismo znali razcepiti. Ali to pomeni, da razcep v takšnih primerih ni možen in kvadratna funkcija nima ničel?

Odgovor bomo poiskali kmalu, še prej pa lahko s kratkim testom ponoviš pomen diskriminante, ki nam bo tukaj prišla zelo prav. Če si že prepričan o svojem znanju, pa lahko kviz tudi preskočiš in začneš pri Izzivu.

Ponovitev pomena diskriminante - Naloga 1

Premisli in odgovori, ali so naslednje izjave pravilne ali napačne.

Kvadratna funkcija z negativno diskriminanto in negativnim vodilnim koeficientom ima dve različni realni ničli.

Pravilno
Napačno

Odlično!

Zgornja izjava je napačna, saj je diskriminanta negativna (vodilni koeficient sam po sebi pa ne vpliva na obstoj realnih ničel).

To pa ne bo držalo!

Zgornja izjava je napačna, saj je diskriminanta negativna (vodilni koeficient sam po sebi pa ne vpliva na obstoj realnih ničel).

Naloga 2

Kvadratna funkcija ima eno (dvojno) realno ničlo, če je njena diskriminanta enaka .

Pravilno
Napačno

Odlično! Kvadratna funkcija ima eno ničlo v primeru, ko je .

To pa ne bo držalo! Kvadratna funkcija ima eno ničlo v primeru, ko je .

Naloga 3

Kvadratna funkcija ima realne ničle samo v primeru, če je diskriminanta nenegativna.

Pravilno
Napačno

Odlično! Zgornja izjava je pravilna, saj je pogoj za obstoj realnih ničel .

To pa ne bo držalo! Zgornja izjava je pravilna, saj je pogoj za obstoj realnih ničel .

Izziv

Poišči ničle naslednjih kvadratnih funkcij:



  1. Rešitev lahko preveriš tukaj



  2. Pomoč

Kakorkoli poskušamo na pamet razcepiti zgornji izraz, nam ne uspe. Ali to pomeni, da kvadratna funkcija nima realnih ničel. Premislimo: njena diskriminanta je pozitivna, torej ima zagotovo dve različni realni ničli. Naš problem je le v tem, da ju ne znamo poiskati. To nevednost moramo odpraviti, kaj praviš?!

Rešitve kvadratne enačbe

Ogledali si bomo postopek, ki nam bo dal formuli za izračun obeh rešitev kvadratne enačbe (ničel kvadratne funkcije). Kadar iščemo ničle kvadratne funkcije, rešujemo torej kvadratno enačbo

Zgled

Najprej si oglejmo postopek na konkretnem zgledu funkcije iz prejšnjega primera: v ozadju bosta postopek dopolnjevanja do popolnega kvadrata (kot pri izpeljavi temenske oblike enačbe parabole) in pa razcep razlike kvadratov.

Za razliko od postopka pri izpeljavi temenske oblike tokrat zaradi lažjega kasnejšega računanja izpostavimo vodilni koeficient iz vseh treh členov (tukaj je 1, torej ga ni treba) in levo stran dopolnimo do popolnega kvadrata.

Del izraza še skrčimo.

V tej obliki lahko prepoznamo razliko kvadratov, če zapis nekoliko preoblikujemo.

Sedaj je vse pripravljeno za razcep razlike kvadratov.

Produkt bo enak 0, če bo vsaj eden od izrazov enak 0, torej dobimo dve rešitvi. , .

Zgled

Izpeljimo sedaj še formuli za rešitvi splošne kvadratne enačbe .

Izpostavimo .

Izraz v oklepaju dopolnimo do popolnega kvadrata.

Del izraza damo na skupno ulomkovo črto.

Na tem koraku prepoznamo diskriminanto in zapis lahko nekoliko poenostavimo.

Uporabimo formulo za razliko kvadratov.

Od tod pa dobimo:

Rešitvi kvadratne enačbe sta

in

.



Opomba: Rešitvam kvadratne enačbe včasih rečemo tudi "koreni kvadratne enačbe", vendar se bomo mi temu izrazu zaradi možnosti zamenjave s korenom kot aritmetično operacijo izogibali.

Premisli

Preden se lotimo nalog, si bomo izpeljani formuli za rešitvi kvadratne enačbe ogledali še nekoliko podrobneje.

  1. Ali izpeljanima formulama pripada še kakšen pogoj?

    Odgovor

  2. Kako vpliva vrednost diskriminante na rešitvi in ?

    Razlaga

  3. Kako lahko sedaj zapišemo obliko enačbe kvadratne funkcije z ničlama (faktorizirano obliko)?

    Pomoč

Da, pogoj . Če je namreč , izraza nista definirana, saj tedaj sploh nimamo kvadratne enačbe, ampak linearno enačbo , ki ima rešitev

.

Odgovor si bomo dobro zapomnili:

  1. Če je , imamo kvadratni koren iz negativnega realnega števila, kar pa ni realno število in zato kvadratna enačba nima realnih rešitev.
  2. Če je , dobimo za in enaki vrednosti in zato rečemo, da imamo eno dvojno (ali dvakratno) realno rešitev: .
  3. Če pa je , imamo dve različni realni rešitvi, ki ju včasih zapišemo tudi na kratko: .

Zgled

Naloga: Poišči rešitve enačbe .

Rešitev: Izpišimo koeficiente in določimo diskriminanto: , , in . Ker je diskriminanta pozitivna, imamo dve realni rešitvi:

, .

Opomba: Število je eno pomembnejših števil v umetnosti, pa tudi v matematiki – imenujemo ga zlato število. Splača se poiskati več podatkov o njem na svetovnem spletu!

Zgled

Naloga: Poišči ničle funkcije in nariši njen graf.

Rešitev

Slika parabole

Rešiti moramo kvadratno enačbo . Najprej določimo njeno diskriminanto ... Ne, najprej razmigajmo svoje sive celice: matematika je tudi umetnost izbire najelegantnejših poti. V našem primeru poiščemo rešitve enačbe kar z razcepom: . Od tod takoj dobimo rešitvi , . Začetna vrednost je , teme pa (kar preveri sam).

(Zgled21.png)

Parabola

Zgled

Naloga: Poišči rešitve enačbe

Rešitev

Najprej si izpišimo koeficiente in določimo diskriminanto: in . Ker je diskriminanta negativna, enačba nima realnih rešitev.

Zgled

Ne bomo se ustrašili niti kratkega skoka v fiziko.

Naloga: Poišči ničle kvadratne funkcije, ki nam opisuje pot v odvisnosti od časa pri enakomerno pospešenem gibanju:

Rešitev: Zgled je primeren tudi za odvajanje od naših ozkih predstav, da lahko v matematičnih formulah nastopajo samo ene in iste črke. Za iskanje ničel moramo torej rešiti kvadratno enačbo

v kateri je neznanka . Če dobro pogledamo, opazimo, da nam enačbe ni treba reševati po pravkar izpeljanih formulah za ničle, ampak jo lahko rešimo z razstavljanjem (izpostavimo ):

Od tod takoj razberemo rešitvi:

in

Spodaj sta prikazana primera grafov te kvadratne funkcije, če telo pospešuje oziroma če zavira.

(a) Preveri skladnost med vrednostma presečišč parabole z abscisno osjo (s slike) in vrednostma, ki ju dobimo po formuli za izračun obeh ničel (glede na dana podatka za začetno hitrost in pospešek) v vsakem primeru posebej.

(b) Fizikalno obravnavo rešitev in grafov opravite pri pouku fizike. (Kateri del grafa je smiselno opazovati? Ali znaš pojasniti pomen ničel v vsakem od obeh primerov?)

(Zgled_4_Pospesevanje.png)

Graf spremembe poti v odvisnosti od časa pri enakomerno pospešenem gibanju, če je začetna hitrost , pospešek pa (pozitiven).

(Zgled_4_Pojemanje.png)

Graf spremembe poti v odvisnosti od časa pri enakomerno pojemajočem gibanju, če je začetna hitrost , pospešek pa (negativen).

Zgled

Oglejmo si še zgled nekoliko prikrite kvadratne enačbe.

Naloga: Reši enačbo

.

Rešitev

Pri tako dolgih enačbah je včasih dobro najprej stopiti korak nazaj in enačbo nekaj trenutkov opazovati – kot umetniško sliko. Po krajšem opazovanju ugotovimo, da isti izraz nastopa na dveh mestih: enkrat pod kvadratom in drugič sam. V zapisu zgornje enačbe lahko prepoznamo kvadratno enačbo, če ta izraz nadomestimo z novo neznanko; pa naj bo . Potem se naša začetna enačba glasi , kar pa znamo enostavno rešiti:

, .

To seveda še nista rešitvi naše začetne kvadratne enačbe, saj moramo vrednosti nadomestiti pri vpeljanem izrazu; dobimo dve kvadratni enačbi

,

.

Rešimo vsako posebej.

(a)

Razstavimo in dobimo.

, .

(b)

Zaradi lažjega računanja pomnožimo z .

Od tod pa:

, .

Naša začetna enačba ima torej štiri rešitve.

Zgled

Naloga: Določi presečišča parabol in ter obe paraboli tudi nariši v isti koordinatni sistem.

Rešitev

Slika obeh parabol

Presečišča grafov funkcij določamo analitično, saj slika v matematiki ni dokaz in ne more nadomestiti izračunov. Ker presečna točka leži na obeh parabolah, lahko enačimo njuni ordinati.

Presečišči sta torej dve; izračunajmo še njuni ordinati: , . Paraboli se torej sekata v točkah in . Preostalo nam je še risanje obeh parabol (določitev temen, ničel, začetnih vrednosti):

(a) Parabola ima eno dvojno realno ničlo , teme v točki in začetno vrednost .

(b) Parabola ima dve realni ničli in , teme v točki in začetno vrednost .

(Zgled_61.png)



Paraboli (rdeča) in (zelena).

Zgled

Ogledali si bomo reševanje kvadratne enačbe nekoliko drugače – z metodo ploščine: to je eden od pristopov, ki so ga ljudje poznali še pred izpeljavo splošnih formul za iskanje rešitev. S to metodo lahko rešujemo samo kvadratne enačbe določenega tipa, sam pa poskusi na koncu poiskati še kakšno kvadratno enačbo, ki bi se dala tako rešiti.

Naloga: Reši enačbo z metodo ploščine.

Rešitev: Enačbo preoblikujmo tako, da bo njen zapis predstavljal vsoto ploščin dveh pravokotnikov: kvadrata s stranico in pravokotnika s stranicama in . Oglejmo si sliko, ki nam bo to ponazorila.

(Zgled_7_1.GIF)

Sedaj razdelimo pravokotnik s stranico na polovico in dobljeno skrajno polovičko prerazporedimo, kot kaže slika.

(Zgled_7_123.gif)

Dobljeni sivi lik dopolnimo z rdečim kvadratom do popolnega kvadrata s stranico , kot kaže slika.

(Zgled_7_4.GIF)

Zapišimo sedaj enačbo, ki ponazarja izračun ploščine dobljenega kvadrata s stranico :

.

Na desni strani enačbe nam predstavlja ploščino začetnega sivega lika, pa ploščino dodanega rdečega kvadrata. Skupaj meri ploščina rumenega kvadrata s stranico ravno − glej spodnji prikaz.

(Zgled_7_56789.gif)

Iz dobljene enačbe dobimo s korenjenjem enačbo , od tod pa in ter rešitvi in . Ob tem velja poudariti, da so v času, ko so to metodo prvič uporabili, poznali samo pozitivna števila, zato so takratni reševalci ob reševanju takšne enačbe navedli samo enačbo in rešitev (niso uporabljali zapisa z absolutno vrednostjo).

Naloge za utrjevanje

Vsako izmed nalog najprej reši samostojno ali v paru (papir in svinčnik!), nato poglej v rešitev, ki je pod nalogo.

1. Funkcijo zapiši v temenski obliki, določi njeno teme, ničle in začetno vrednost ter približno nariši njen graf.

Rešitev 1. naloge

2. Obravnavaj vse možne realne rešitve enačbe , kjer je . Ali znaš to enačbo rešiti na tri načine?

Rešitev 2. naloge

3. Reši enačbo .

Rešitev 3. naloge

4. Dana je kvadratna funkcija

.

Izračunaj ničle, teme in začetno vrednost funkcije, zapiši njeno enačbo v temenski in faktorizirani obliki ter nariši njen graf.

Rešitev 4. naloge

Temenska oblika je

,

teme je ,

ničli sta dve:

, .

Svojo sliko grafa preveri z računalnikom.

Če je , enačba nima realnih rešitev.

Če je , ima enačba eno dvojno rešitev .

Če je , ima enačba dve realni rešitvi, in sicer

, .

Načini reševanja enačbe:

(1) Z razstavljanjem:

, ,

(2) Po formuli:

(3) S korenjenjem:

,

,

Opomba: Zadnji način je primeren za tiste dijake, ki razumete definiciji kvadratnega korena in absolutne vrednosti.

Rešujemo z vpeljavo nove neznanke. Rešitve so:

, , , .

Ničli sta in , teme je

,

začetna vrednost pa

.

Temenska oblika funkcije je

,

oblika z ničlama pa

.

Svojo sliko grafa preveri z računalnikom.

Naloge za utrjevanje

5. Dana je kvadratna funkcija , . Koeficient izberi tako, da bo graf funkcije potekal skozi točko . Izračunaj ničli, teme in nariši njen graf.

Rešitev 5. naloge

6. Dani sta premica , , in parabola . Določi tako, da se bo premica dotikala parabole in nato obe približno nariši. Izračunaj tudi absciso dotikališča.

(Namig: Presečišče bo eno samo, če bo diskriminanta enačitvene kvadratne enačbe enaka .)

Rešitev 6. naloge

7. Poišči rešitve kvadratnih enačb in . Ali kaj opaziš? V kakšni zvezi sta obe enačbi?

Rešitev 7. naloge

, ,

ničli sta

, ,

teme pa

.

Svojo sliko grafa preveri z računalnikom.

Diskriminanta enačbe je in enačenje z nam da dve rešitvi:

, .

Tangenti sta torej dve:

, .

Abscisi dotikališč sta

, .

Parabolo lahko narišemo razmeroma natančno, premici pa približno (svojo sliko preveri še z računalnikom).

Rešitvi prve sta in , rešitvi druge pa

, .

Druga enačba ima za rešitvi obratni vrednosti rešitev prve enačbe. V drugi enačbi smo zamenjali vrstni red koeficientov pri potencah : iz v .

Naloge za utrjevanje

8. Ugotovitev iz prejšnje naloge dokaži za splošna primera kvadratnih enačb in .

Rešitev 8. naloge

9. Ena od rešitev enačbe je . Določi . Kako imenujemo eno od obeh dobljenih rešitev?

Rešitev 9. naloge

10. V družini funkcij poišči tiste, katerih grafi se dotikajo abscisne osi, in jih nariši.

Rešitev 10. naloge

V našem primeru sta

,

rešitvi prve enačbe,

,

, . pa rešitvi druge enačbe. Sam preveri, da je

, .

Število imenujemo zlato število.

Iz pogoja dobimo rešitvi

, ,

od tod pa dve kvadratni funkciji:

, .

Svoji sliki obeh grafov preveri z računalnikom.

Naloge za utrjevanje

11.Reši enačbe:

a)

Rešitev

b)

Rešitev

c)

Rešitev

12.Zapiši kvadratne enačbe, ki bodo imele naslednje rešitve:

a) in ,

Rešitev

b) ,

Rešitev

c) in .

Rešitev

Rešitev je enačba ali bolj splošno , ker lahko vsako takšno enačbo delimo z neničelnim številom ;

Rešitev je enačba ali bolj splošno .

Kvadratna enačba z realnimi koeficienti ne more imeti treh rešitev.

Naloge za utrjevanje

13. Nariši graf funkcije , tako da natančno izračunaš ničle, teme in začetno vrednost.

Rešitev

14.Dani sta premica in parabola . Izračunaj morebitna presečišča obeh in ju nariši.

Rešitev

Ničli sta in , teme in začetna vrednost .

Graf funkcije je:

(1.png)

Parabola

Presečišči sta in . Sliki obeh krivulj sta:

(2.png)

Premica (rdeča) in parabola (zelena)

Program za risanje grafov funkcij - pomoč za zgornje naloge

0%
0%